Jakie warunki trzeba spełnić, aby zbudować zdolność kredytową

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zbudować zdolność kredytową

Każdy z nas chce mieć własny dom lub mieszkanie. Tyle, ze nie każdego stać. Dlatego gnieździmy się po kilka, kilkanaście lat lub nawet całe życie w dwupokojowym mieszkaniu, a nasze marzenia powoli odpływają w siną dal. Co odważniejsi decydują się na kredyt mieszkaniowy, który pomoże im sfinansować zakup nieruchomości lub jej budowę. Ale i tu sama odwaga nie wystarczy. Przede wszystkim należy mieć tak zwaną zdolność kredytową.

A co to takiego?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak warunki, które musimy spełnić by bank zdecydował się podpisać z nami umowę na kredyt hipoteczny (bądź jakikolwiek inny). A oto co na nią wpływa:

-zawartość naszego konta: wkład własny, dochody, oszczędności, im nasze środki są wyższe, tym jesteśmy dla banku bardziej wiarygodni
-inne kredyty: najlepiej gdybyśmy nie mieli ich wcale
-współkredytobiorca: najczęściej jest to małżonek lub bliska rodzina, oczywiście z odpowiednio wysokimi dochodami
-stały etat: tu najbardziej pożądana jest umowa o pracę, bank niechętnie patrzy na tzw. umowy śmieciowe
-odpowiednie zarobki: czyli takie, które pozwolą i na spłatę raty zadłużenia i na godne życie
-wiek: największe szanse na kredyt ma grupa wiekowa 25-55 lat, przynajmniej jeśli chodzi o pożyczki długoterminowe (15-25 lat)
-miejsce pracy: tu bank kredyt przychylnie patrzy na klientów pracujących w miejscach o niskim współczynniku ryzyka związanego z bankructwem, nagłą redukcją etatów czy likwidacją (np. urzędy administracji publicznej, samorządowej lub „mundurówki”)

Jak widać,kredyt hipoteczny nie jest prostą sprawą, często jest bowiem dla nas nieosiągalny. Jednak z całą pewnością warto odwiedzić niejedenbank i zorientować się, jakie mamy szanse na ten rodzaj pożyczki. Warto próbować, a nuż okaże się, że własne cztery kąty są w zasięgu naszej ręki?

Komentarze